ویژه برنامه ماه رمضان - 22 خرداد

قاری و مؤذن بارگاه امام رضا(ع) بودن بالاتر از تمام رتبه‌های بین‌المللی است

قاری و مؤذن بارگاه امام رضا(ع) بودن بالاتر از تمام رتبه‌های بین‌المللی است

حمید شاکرنژاد، قاری قرآن مهمان بیست‌وهشتمین قسمت از برنامه «هیئت‌آنلاین» با اجرای مصطفی صابر خراسانی بود.

این قاری بین المللی گفت: سال ۹۴ سال تلخی بود و حوادثی برایم رخ داد. با داستان فاجعه تلخ منا آغاز شد. من از صفر تا صد داخل جمعیت بودم ولی سعی می‌کردم به خودم آرامش و امید بدهم. شرایط خیلی بدی بود و نمی شد، نترسید.

وی با توصیف شرایط سخت آن بحران و زمانی که روی پیکر شهدا افتاده و دیگران نیز از فشار جمعیت روی او قرار گرفته بودند، افزود: صدای ناله و مناجات و صدا کردن ائمه از هر جا شنیده می‌شد و هر کسی با زبان و مذهب خودش از خدا کمک می‌خواست. من اوایل سعی می‌کردم به افراد مسنی که روی زمین افتاده بودند کمک کنم اما اواخر دیگر خودم هم نا نداشتم، حتی متوجه شدم کسی که زیر من بدنم قرار گرفته دارد، جان می دهد اما خودم هم دیگر نفسی نداشتم.

شاکرنژاد ادامه داد: ناامید شده بودم و فکر می‌کردم جان خواهم داد. به جلوی جمعیت رسیده بودم و رفتار افراد نظامی سعودی و بی‌تفاوتی‌شان نسبت به این فاجعه را می‌دیدم، در حالی که برخی حجاج راه اضطراری را باز کرده بودند، اما نظامی‌ها مسیر را مسدود می‌کردند، دیگر ناامید شده بودم. زندگی‌ام از کودکی تا حال جلوی چشمم گذشت و خودم را برای مرگ آماده می‌کردم.

این قاری یادآور شد: اما آنجا بود که حضرت عزرائیل به ما فرصت داد و ما برگشتیم. سه چهار ماه بعد برای داوری مسابقات بسیج استان سمنان دعوت شده بودم، گفتند تا اهدای جوایز بمانید. قرار بود با قطار برگردم که مرحوم حاج حمید عباسی که با اتومبیل آمده بود به من گفت منتظر باش آخر شب با هم برویم. به او گفتم من خیلی خسته‌ام. بیا شب بخوابیم و صبح برویم. ولی او کار واجبی داشت که باید برمی‌گشت. به او گفتم من خیلی خوش‌خواب هستم و روی من حساب نکن بنشینم با تو صحبت کنم تا خوابت نبرد.

وی افزود: البته به او گفتم قول بده استراحت کنی و او هم پذیرفت. از سمنان خارج نشده خوابم برد و در بیمارستان به هوش آمدم. فهمیدم در جاده سبزوار به نیشابور دچار سانحه شده‌ایم و دست و پا و کمر و سرم شکسته بود. متأسفانه حاج حمیدرضا عباسی ضربه شدیدتری از من خورده بود و بعد از سه چهار روز کما به رحمت خدا رفت.

 

وی درباره تحصیل در حوزه مهندسی عمران توضیح داد: آن زمان همه دوست داشتند دکتر و مهندس شوند. من هم وارد رشته ریاضی فیزیک و از دانشگاه اصفهان فارغ التحصیل شدم. بهترین موفقیت‌های قرآنی من در دوران اواخر درسم بود. پایان‌نامه داشتم اما در مسابقات بین‌المللی ایران و مالزی موفق شدم.

این قاری همچنین درباره برادرش حامد گفت: او از من کوچک‌تر هست، ولی زودتر به موفقیت قرآنی رسید و برای او خیلی خوشحال هستم.

وی با اشاره به خاطرات کودکی‌اش که پدرش آنها را نزد زنده‌یاد استاد فرقانی می‌برد، اظهار کرد: ایشان با همه چیز موشکافانه برخورد می‌کردند و باید حواسمان جمع می‌بود تا سوتی ندهیم.

این قاری درباره اذان‌گویی در حرم امام رضا(ع) گفت: من قاری و مؤذن رسمی بارگاه مطهر علی ابن موسی الرضا(ع) هستم و این کار واقعاً افتخار و بالاتر از تمام رتبه‌های بین‌المللی است.

هیئت‌‌آنلاین، ویژه‌برنامه ۳۰ قسمتی به نویسندگی حامد عسگری، اجرای صابر خراسانی و کارگردانی امیر تاجیک در شب‌های ماه رمضان از وبسايت و اپلیکیشن هیئت‌آنلاین و سامانه‌های دیگر در فضای مجازی برای مخاطبان منتشر شد.