هیئت آنلاین - 22 خرداد

خمسه: حفظ جایگاه مداحی هنر است، نه خود مداحی/ به خودمان تشر بزنیم، نه مردم

مردم ما این‌طوری نبودند. اما حالا از خدا و امام حسین (ع)، طلبکار شدند که چرا برای ما این کار را انجام ندادی! دیگر چکار باید انجام بدهند؟ آیا ما بندگی کرده‌ایم؟

حامد خمسه میهمان بیستمین برنامه هیئت‌آنلاین با اجرای مصطفی صابرخراسانی بود.

او در این گفت‌وگو درباره چگونگی آغاز مداحی خود اظهار کرد: از هفت-هشت‌سالگی مداحی را شروع کردم و از 10 سالگی به بعد به مجالس دعوت می‌شدم. من خودم به مداحی علاقه داشتم اما از آموزش قرآن در مهدیه تهران و تواشیح شروع کردم. در گروه تواشیح مجموعه فرهنگی هنری هما تک‌خوان بودم اما تواشیح به مذاق من سازگار نبود. پس از آن از روی نوارهای نوحه پدرم، شروع به یادگیری کردم.

از 10 سالگی روضه‌خوان شدم

وی افزود: خدا پدر شهید میرغفوریان را بیامرزد. در محله ما یعنی منیریه یک هیئت زنانه داشت،  بچه بودم که مرا دو سه روز دعوت ‌کردند. مادرم هم در آن هیئت حضور داشت. مادرم به من خیلی کمک کرد و هم برای یادگیری قرآن و هم جلسات روضه مرا با خودش می‌برد.

 

این مداح اضافه کرد: در زمان پدرم، پسرعمویم حاج حیدر خمسه هنوز مداح نبود. بعد از فوت پدرم، انقلابی در خانواده ما صورت گرفت و الان در خانواده پدری‌ام به غیر از حاج حیدر، پسرعموی پدرم حاج محمود خمسه نیز مداح است. آقا حیدر دو سه سال از من بزرگ‌تر است و زودتر از من مداحی را شروع کرد. او کلاس آقای سازگار و مرحوم آقای ابوالقاسمی می‌رفت. من از 10‌ سالگی به جلسات روضه می‌رفتم تا ببینم هر مداح چطور می‌خواند اما از کلاس حاج نادعلی کربلایی در امامزاده حسن و حاج محمود آقای آرونی بهره بردم. با حاج حیدر هم پیش آقای سازگار می‌رفتیم. اما افتخار می‌کنم به این‌که استادم، پدرم بود.

ما هیچ‌کاره‌ایم!

وی ادامه داد: مداحی که هنر نیست، بلکه حفظ کردن جایگاه آن هنر است. من اگر به جلسه‌ای بروم میکروفون به من ندهند ناراحت نمی‌شوم چون همین که در جلسه امام حسین (ع) شرکت کنم منت امام حسین (ع) بر سرم است که به جلسه‌اش دعوتم کرده‌ است. این اهل‌بیت‌اند که برایمان برنامه‌ریزی می‌کنند. ما هیچ کاره‌ایم.

وی در پاسخ به این‌که آیا به حقت رسیده‌ای، گفت: من حقی در این میان دارم. ما  به اینجا نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم از بد حادثه اینجا به پناه آمده‌ایم. ما به بساط امام حسین (ع) پناه آورده‌ایم.

 

خمسه تصریح کرد: من از کسی دلخور نیستم. هر شب موقع خواب می‌گویم خدایا هر کس مرا آزار داد، او را بخشیدم تو هم مرا ببخش. من کسی را که از دیگری کینه به دل داشته باشد نوکر امام حسین (ع) نمی‌دانم. غربت سیدالشهدا این است که یکی مثل من ادعای نوکری‌اش را دارد. ما اسم خودمان را گذاشتیم نوکر آقا سیدالشهدا!

 

 

 

قرار نیست همه وزیر و وکیل شوند

این مداح خاطرنشان کرد: به نظرم در مملکت هرجا بتوانیم باید سربازی و نوکری مردم را بکنیم. قرار نیست همه وزیر، وکیل و مدیر باشند شاید اگر آبدارچی باشیم بیشتر مثمرثمر باشیم. اگر پستی در دولت داشتم برای مردم کاری می‌کردم. چون از نظر معیشتی خیلی گرفتارند.

با حرف زدن کار درست نمی‌شود، باید آستین‌ها را بالا زد

وی افزود: به تازگی کلاوب هاوس مد شده ‌است و در آن، فقط صحبت می‌کنند. به قول مقام معظم رهبری، وقت صحبت تمام شده‌ است و باید عمل بکنیم. ما فقط فکر درست کردن هیئت بزرگ هستیم. این هیئت باید سرپناه مردم هم باشد. این‌هم کار دشمن است. از مدت‌ها پیش از انتخابات، حرف زدن شروع شده است. با حرف زدن کار درست نمی‌شود. باید آستین‌ها را بالا زد.

 

به خودمان تشر بزنیم نه مردم!

او اضافه کرد: مردم در فقر معنوی به سر می‌برند. مردم ما این‌طوری نبودند. اما حالا از خدا و امام حسین (ع)، طلبکار شدند که چرا برای ما این کار را انجام ندادی! دیگر چکار باید انجام بدهند؟ آیا ما بندگی کرده‌ایم؟ بنده خدایی در حرم امام رضا (ع) می‌گفت خدا لعنت کند کسانی را که این‌طوری کردند. گفتم خدا لعنت کند حامد خمسه را که با گناهش، مردم را از امام رضا (ع) دور کرد. ما باید به خودمان تشر بزنیم نه مردم! گناه من و ما باعث شد مردم از امام رضا (ع) دور شوند. جامعه الان به سمت دیگری می‌رود.

از حرف سیاسی بدم می‌آید

خمسه ادامه داد: ما فقط شعار می‌دهیم. شعار می‌دهیم که در دوران کرونا صاحبخانه‌ها اجاره‌خانه نگیرند، چند صاحبخانه یا صاحب ملک، اجاره نگرفت؟ چند نفر چک‌های دستشان را برگشت نزدند و نگه داشتند؟ از حرف سیاسی بدم می‌آید، اما کدام یک از بانک‌های  ما در این مدت از مردم سود نگرفتند؟

«هیئت‌آنلاین» ویژه‌برنامه 30 قسمتی تهیه‌شده در پلتفرم هیئت‌آنلاین به نویسندگی حامد عسگری، اجرای صابر خراسانی و کارگردانی امیر تاجیک است. این مجموعه مذهبی در شب‌های ماه رمضان از وبسایت و اپلیکیشن «هیئت‌آنلاین» و سامانه‌های دیگر در فضای مجازی برای مخاطبان منتشر  می‌شود.