ویژه برنامه ماه رمضان - 31 فروردين

از شعر خوانی در محضر مقام معظم رهبری تا نذر شعر!

مجید تال، شاعر جوان آیینی کشور که مهمان صابر خراسانی در برنامه «هیئت آنلاین» بود در گفتگو با او از شعرخوانی در محضر مقام معظم رهبری و باید و نبایدهای شعرخوانی و نذر شعرهای فراوانش گفت.

به گزارش هیئت آنلاین، تال که به همراه مادرش در استودیوی این برنامه حضور پیدا کرده بود، در ابتدا اظهار کرد: از ابتدای شعر سرودنم همیشه از مادرم کمک می خواستم و منتظر یک فرصت بودم تا این اتفاق بیفتد. اولین نفری که از دعوت شدن و شعرخوانی ما در تلویزیون و یا برنامه ای خوشحال می شود خانواده است. واقعا هم یکی از مهم ترین انگیزه های ما برای حضور در این برنامه ها شاد کردن دل خانواده است. شنیدم که مجری برنامه شما هستید و مادر چندسال است که کارهای شما را گوش می دهند و مثل خود من به اجرای شما علاقمند هستند و خواستیم که امروز این اتفاق بیفتد و در برنامه حضور پیدا کنند.

در ادامه برنامه مادر این شاعر جوان گفت: از مجید خیلی راضی هستم. از کودکی مظلوم بود. شعر خواندنش را خیلی دوست دارم. 17 ساله بود که به کربلا رفتیم و در حرم امیرالمؤمنین و حضرت عباس (ع) شعر گفت. از 16 سالگی شعر می گفت. شعرهای او که برای امیر المومنین و حضرت عباس (ع) است را از همه بیشتر دوست دارم. بیشتر شعرهایش را حفظ هستم.

این شاعر در پاسخ به مجری که پرسید شعر گفتن برایت جذاب تر است یا شعر خواندن، افزود: الان می توانم بگویم هر دو برایم جذاب است. وقتی به اجراهای چندسال قبلم برمی گردم می بینم اصلا نباید اجرا می کردم و فقط باید شعر می گفتم. اما حالا به برکت بزرگترهایی مثل شما واقعا شعر خواندن برایم شیرین و لذت بخش است. وقتی کسی شعر را بد می‌خواند اعصابم به هم می ریزد. گاهی وزن را نمی شناسند. اما جدا از این گاهی به یک اثر نگاه می‌کنم و می گویم من فلان شعر را نوشته ام. چرا باید در هفته هفت روزش را برنامه بروم و بعد به سرودن شعر تازه نرسم. گاهی خودم را سانسور می کنم و سعی می کنم اثر تازه تولید کنم.

صاحب مجموعه شعر «گفتن ندارد» یادآور شد: می خواهم توازنی بین هر دو برقرار کنم. به نظرم کسی که شاعر نباشد می تواند شعر خوان خوبی باشد. چون هنر شعر خواندن هنر متفاوتی از شعر سرودن است. فکر می کنم شعر گفتن سخت تر است. لباس پوشیدن و اینکه بدانی صورتت و ظاهرت باید چگونه باشد کار ساده ای نیست. خیلی مسئله مهمی است. گاهی ما از آن ساده می گذریم.

تال تصریح کرد: هنر شعر خواندن هنر محدودی است. شما نمی توانی از دستگاه ها و آواز استفاده کنی. باید جزئیات و ریزترین نکته ها را رعایت کرد تا 5 یا 10 دقیقه شعر خواندن مستمع و مخاطب را خسته نکند. به تکرار نیفتد.

وی در ادامه درباره تعداد شعرخوان های خوب گفت: یکسری فاکتورها در ذهنم است. مثلا می گویم هر میکروفونی را به این آدم بدهند می تواند در آنجا موفق عمل کند. شعرخوان نباید فقط محدود به هیئت باشد. با این دیدگاه شعرخوان در حد کمال هنوز کم داریم. در هیئت شعرخوان خوب زیاد داریم. در یک برنامه ای آقای حسن ریوندی و پوریا پورسرخ مهمان بودند و من تنها مهمان در بخش آیتم مذهبی برنامه بودم. فکر کردم فرصت خوبی است شعر طنز بخوانم. به هر برنامه ای به عنوان پله ای برای پیشرفت نگاه می‌کنم و هیچ برنامه ای نیست که من فقط به دید حضور صرف نگاه کنم. به این برنامه هم با همین دید نگاه کردم. فکر می کنم جای این فضا در حوزه شعر خالی است.

این شاعر آیینی درباره شعری از سروده هایش که دوست دارد از او به یادگار بماند و تا سال ها دهان به دهان بچرخد، اظهار کرد: فکر می کنم هنوز چنین شعری نگفته ام. باید هنوز مشق کنم و در مرحله آزمون و خطا هستم. هنوز خیلی راه دارم تا قله نوکری که به مدد اهل بیت به آن قرار است برسم.  جز سرودن شعر هنری ندارم. اگر شعر نمی گفتم دوست داشتم نقاش بشوم. کارهای آقای روح الامین را خیلی دوست دارم. اینکه می گویم هنری ندارم و مادرم می گویند مظلوم بودم به این شکل بود که  واقعا من حرف زدن درست و حسابی هم بلد نبودم. اما نمی دانم اهل بیت کجای زندگی من را دیدند که این گوشه چشم را به من کردند. قطعا از دعای خیر مادرم بوده است. اگر قرار باشد کتابی از زندگی ام بسازند در این فضاها نامی برایش انتخاب می کردم.

او در ادامه تاکید کرد: همین دوره تاریخی که در آن هستیم را دوست دارم. شعارمان این نیست آرزویمان این است که به زودی فرج حضرت مهدی(عج) محقق شود و به ایام ظهور حضرت مهدی(عج) نزدیک شویم.

تال در پایان گفت: تا به حال خیلی پیش آمده است که شعر نذر کرده ام. اگر کسی شعرم را بخواند و بگوید مال من است، سنم کمتر بود شاید ناراحت می شدم. اما الان می گویم هدفمان معرفی اهل بیت است و خودم را به نوعی مبلغ می دانم. شعرهایم را هم در کتابم چاپ می کنم و به هر حال بیرون می آید.

«هیئت‌آنلاین» ویژه‌برنامه ۳۰ قسمتی تهیه شده در پلتفرم هیئت‌آنلاین به نویسندگی حامد عسگری، اجرای مصطفی صابر خراسانی و کارگردانی امیر تاجیک است. این مجموعه فاخر مذهبی در شب‌های ماه مبارک رمضان از وبسايت و اپلیکیشن «هیئت‌آنلاین» و سامانه‌های دیگر در فضای مجازی برای مخاطبان منتشر  می‌شود.